flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Асоціації суддів звернулися в НАЗК з приводу поганої роботи реєстру е-декларацій

29 березня 2017, 17:45

Асоціація суддів адміністративних, Асоціація розвитку суддівського самоврядування, Асоціація слідчих суддів і Асоціація суддів господарських судів, а також Асоціація суддів та працівників судів України, Всеукраїнська асоціація жінок-суддів зробили публічне звернення до Національного агентства запобігання корупції, Адміністрації Президента, Верховної Ради України, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів, Національного антикорупційного бюро.

Як сказано у зверненні: «Новою редакцією Закону «Про запобігання корупції» від 14 жовтня 2014 року було введено обов'язкове подання суб'єктами декларування електронної декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Концептуально суддівське співтовариство підтримує введення системи електронного декларування активів, оскільки це дає можливість владі бути більш відкритою і прозорою перед суспільством. Суспільство отримало додатковий інструмент для контролю державних службовців, а в суддівського корпусу з'явилися додаткові передумови для відновлення довіри.

За загальним правилом суддівської етики суддя повинен бути прикладом законослухняності. Суддя своїм особистим прикладом повинен демонструвати шанобливе ставлення до існуючих законів, рішень, постанов, дотримуватися їх.

Як зазначено в п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», а отже, відповідно до ст. 45 цього Закону, він зобов'язаний щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Згідно з приміткою до ст. 50 Закону України «Про запобігання корупції», судді віднесені до посадових осіб, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище.

Враховуючи зазначене, судді та працівники апаратів судів у 2017 році подають електронні декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування по 2016 рік».

Проте, вже протягом декількох днів виникають серйозні технічні проблеми з доступом декларантів до серверів НАПК.

Декларанти не можуть увійти в систему для заповнення електронної декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 рік.

«Ми повною мірою усвідомлюємо, що за несвоєчасне подання декларацій передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність. Судді та працівники апаратів судів намагаються подати відповідну декларацію у порядку та терміни, визначені Законом України «Про запобігання корупції», проте технічно це не вдається зробити і такі проблеми виникли у значної частини суддівського співтовариства не з вини декларантів», — наголошується у зверненні.

Як підкреслюють автори, є ризик, що де-факто створено передумови для того, що сервер НАПК не запрацює до 1 квітня 2017 року і суб'єкти декларування не зможуть подати декларацію вчасно, що тягне адміністративну та кримінальну відповідальність.

«Особливу увагу слід звернути на те, що ситуація, яка склалася з неможливістю подання декларацій, може бути використана для негативного інформаційного висвітлення суддівського співтовариства як непорядного і порушує високі стандарти поведінки суддів і державних службовців, і як наслідок призведе до спотворення громадської думки щодо суддів.

Крім цього, така штучно створена ситуація може бути інструментом для тиску на суддів через залучення їх до відповідальності за несвоєчасне подання електронних декларацій. А це вже є посяганням на незалежність судової гілки влади», — зазначають автори звернення.

Згідно п. 9 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про запобігання корупції», до повноважень Національного агентства відноситься забезпечення ведення Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення.

Для недопущення порушення прав суб'єктів декларування асоціації суддів закликають Національне агентство запобігання корупції як можна швидше забезпечити доступ суб'єктів декларування до серверів НАПК з метою, щоб вони мали можливість своєчасно виконати покладену законодавством обов'язок щодо заповнення електронних декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

 

 

«Судово-юридична газета»