Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
За наслідками розгляду клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності в порядку ст.49 КК України (за строками давності) суддя Центрального районного суду м.Миколаєва Сергій Медюк постановив ухвалу у кримінальному провадженні за обвинуваченням трьох лікарів одного з пологових будинків міста Миколаєва у неналежному виконанні професійних обов’язків медичним працівником, внаслідок чого у 2008 році настала смерть породіллі - молодої жінки.
Досудове розслідування було закінчено 14 грудня 2015 року та 15 грудня 2015 року обвинувальний акт було направлено до Центрального районного суду м.Миколаєва.
У ході підготовчого судового засідання при з’ясуванні питання про можливість призначення судового розгляду на підставі вказаного обвинувального акту представник державного обвинувачення заявив клопотання про те, що оскільки строки притягнення обвинувачених до кримінальної відповідальності сплинули, є підстави для звільнення їх від відповідальності за строками давності та закриття у зв’язку з цим кримінального провадження. Захисник обвинувачених клопотання прокурора підтримав та в свою чергу надав клопотання самих обвинувачених про звільнення їх від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності, в порядку статті 49 Кримінального кодексу України.
Потерпілі та їх представник заперечили проти клопотань.
Суд, повно, всебічно та неупереджено дослідивши подані клопотання, дотримуючись принципу рівності перед законом і судом, перевіривши наявність законних підстав для такого звільнення, постановив задовольнити клопотання та звільнити медичних працівників пологового будинку від кримінальної відповідальності.
Окремо наголошуємо: звільнення від кримінальної відповідальності обвинувачених відбулося не з реабілітуючих підстав і не звільняє обвинувачених від цивільно-правових наслідків. Зокрема, в рамках кримінального правопорушення були заявлені цивільні позови про матеріальну та моральну шкоду на загальну суму 1 514 076 грн., які в рамках даного кримінального провадження в порядку ст.ст. 128, 129 КПК України залишені без розгляду, але це не позбавляє потерпілих права пред'явити їх в порядку цивільно-процесуального судочинства.
Довідково
Витяг із Кримінального кодексу України
Стаття 49. Звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності
1. Особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею злочину і до дня набрання вироком законної сили минули такі строки:
1) два роки - у разі вчинення злочину невеликої тяжкості, за який передбачене покарання менш суворе, ніж обмеження волі;
2) три роки - у разі вчинення злочину невеликої тяжкості, за який передбачене покарання у виді обмеження або позбавлення волі;
3) п'ять років - у разі вчинення злочину середньої тяжкості;
4) десять років - у разі вчинення тяжкого злочину;
5) п'ятнадцять років - у разі вчинення особливо тяжкого злочину.
2. Перебіг давності зупиняється, якщо особа, що вчинила злочин, ухилилася від досудового слідства або суду. У цих випадках перебіг давності відновлюється з дня з'явлення особи із зізнанням або її затримання. У цьому разі особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з часу вчинення злочину минуло п'ятнадцять років.
3. Перебіг давності переривається, якщо до закінчення зазначених у частинах першій та другій цієї статті строків особа вчинила новий злочин середньої тяжкості, тяжкий або особливо тяжкий злочин. Обчислення давності в цьому разі починається з дня вчинення нового злочину. При цьому строки давності обчислюються окремо за кожний злочин.
4. Питання про застосування давності до особи, що вчинила особливо тяжкий злочин, за який згідно із законом може бути призначено довічне позбавлення волі, вирішується судом. Якщо суд не визнає за можливе застосувати давність, довічне позбавлення волі не може бути призначено і заміняється позбавленням волі на певний строк.
5. Давність не застосовується у разі вчинення злочинів проти основ національної безпеки України, передбачених у статтях 109-114-1, проти миру та безпеки людства, передбачених устаттях 437-439 і частині першій статті 442 цього Кодексу.
{Стаття 49 із змінами, внесеними згідно із Законами № 245-VII від 16.05.2013, № 1183-VII від 08.04.2014}
Підставою для звільнення особи від кримінальної відповідальності за ст.49 КК України є лише таке закінчення відповідного строку давності, яке завершилося до дня набрання законної сили обвинувальним вироком суду щодо особи, яка вчинила злочин певної тяжкості. Отже, строк давності минає і в період слідства, і протягом судового розгляду кримінальної справи і навіть після оголошення обвинувального вироку суду. Будь-які процесуальні дії протягом цих строків не припиняють їх закінчення.
Відтак, якщо строк давності благополучно закінчився до дня набрання законної сили обвинувальним вироком суду, то особа підлягає звільненню від кримінальної відповідальності незалежно від того, в якій стадії кримінального процесу перебуває кримінальна справа щодо цієї особи.